През 1928 година на път за Гърция през Смилян, минава тогавашният министър председател Андрей Ляпчев. Той дарява часовников механизъм, закупен от Станимашкият /Асеновградският/ пазар, който бива монтиран на някогашна турска наблюдателна кула. Оттогава самоуки местни майстори са се грижили за часовника и десетките му зъбчати колелца.
В Смилян ще се намери място за настаняване на всеки турист. Наред с предлаганите автентични за района ястия родопски клин с ориз, смилянска боб чорба, пататник и сладко от боровинки, тук ще опитате и „бито” сирене произвеждано в мехове /възстановена стара родопска традиция/.
Все повече се разраства пешеходния и пещерен туризъм има много пешеходни и веломаршрути, както и приятни за риболов и излети места.
Всяка година се отбелязва празника на смилянския фасул, който последните десетилетия се утвърждава като символ на Смилян. На него се избират крал и кралица на боба. По време на празника се организират конкурси, за най-добър производител, за пано от фасул, за кулинарно ястие от фасул. Празника се провежда всяка последна събота и неделя на месец ноември. Празникът е посветен на прибраната реколта. В Смилян може да видите дори и музей на фасула.
Традиционния за селището събор, „Бащино огнище” се провежда последната събота и неделя на месец август.
В близост до Смилян се намира пещера Ухловица, както и селата Арда и Могилица който запълват представата за една добра туристическа дестинация.
Асеновата крепост е съществувала още през XI век. Прочутата българска твърдина е символът на Асеновград. До наши дни са се запазили само част от основите. Крепостта се е състояла от външно укрепление с масивни стени, високи 3 м, във вътрешността и е била цитаделата построена в най-високата част. Там е била и кулата, използвана за […]