По двата бряга на притока, са надиплени около седемдесет каменни къщи, образци на планинската възрожденска архитектура – на по 2 и 3 етажа, покрити с тикли, с каменни зидове оградили всяко равно място. Улиците са тесни, покрити с калдъръм, а някои приличат на тунели-горните етажи на къщите се допират един с друг. Доленските къщи, отразяват един, сравнително късен етап от българската селска архитектура. Строени са в периода 1830 до 1930 година. Тук сред най-ярките образци на доленската архитектура е „Талповата къща”.
През втората половина на XIX в. от тук минавали керваните по маршрута Серес – Пловдив. Тогава много от къщите по главния път, били преобразувани в магазинчета, лавки и работилници. Така постепенно се оформила чаршия с 25 търговски обекти. Този център на търговията, бил от първите обособени български търговски мрежи.
Интерес за туриста представлява и построената през 1837г. църква, запазила и до днес красиви стенописи и изящна украса от дърворезба.
Селото е обявено за исторически и архитектурен резерват. Почти обезлюдено през годините, днес Долен постепенно се превръща в привлекателно място за посещение.
В близост до селото се намира и друг архитектурен резерват Ковачевица , познат със самобитното строителство на ковачевските майстори.
Асеновата крепост е съществувала още през XI век. Прочутата българска твърдина е символът на Асеновград. До наши дни са се запазили само част от основите. Крепостта се е състояла от външно укрепление с масивни стени, високи 3 м, във вътрешността и е била цитаделата построена в най-високата част. Там е била и кулата, използвана за […]