Интересна е историята за Агушевите конаци. Трима братя от Средните Родопи, Хасан, Пертеф и Салих Агуш, се издигнали като високопоставени сановници в Османската империя. Хасан бил валия на Палестина, Пертеф на Измир. Салих бил офицер, който участвал в неуспешен опит за преврат срещу Високата порта. За да се спаси той напуснал Истанбул и се установил в Родопите. В Смолян построил своя първи конак. След това Салих Агуш се заселил в Тозбурун /днешна Могилица/ в началото на XIX в.
Салих бил един от най-богатите хора в Родопите.
Историята ни разказва, че имал над 20 000 овце, като самият той не знаел колко са имотите му. Многочислените стада лете пашували в Родопите а зимували на Беломорието. Натрупал богатсвата си по време на участието си в множество военни операции като стожер на султанската власт в Родопите. Участвал в потушаване на Критското въстание.
Разказват че имал най-голямата частна библиотека на Балканите с много стари и ценни книги. След 1944 година сградата е превърната в казарма и войниците ползвали книгите /много от който изключително ценни/ за подпалки.
Друга история разказва как самобитния майстор, след като построил по-малкия но изключително красив летен конак /останали са само купчина камъни/ в съседното село Черешово, отишъл да получи уговореното възнаграждение, но вместо това Агуш, извадил ятагана и отсякъл дясната му ръка, за да не бъде построен отново подобен замък.
През 1964 година било взето решение да бъде реставриран конакът в Могилица. Работата продължила над 20 години и феодалния замък бил превърнат в етнографски музей.
Днес наследниците на Агуш са възстановили собствеността върху конака. Възможно да се посетите и разгледате феодалния замък, като намеренията на собствениците са той да продължи да приема гости.
Асеновата крепост е съществувала още през XI век. Прочутата българска твърдина е символът на Асеновград. До наши дни са се запазили само част от основите. Крепостта се е състояла от външно укрепление с масивни стени, високи 3 м, във вътрешността и е била цитаделата построена в най-високата част. Там е била и кулата, използвана за […]