Самия комплекс представлява няколкостотин трапецовидни ниши, издълбани върху скален блок висок над 30 метра. Скалните ниши са използвани от траките за погребални урни. В основата на каменния блок, има издълбани две гробници, който вероятно са за най-висшия войн или за самия жрец. Останалите ниши са почти с идентична форма.
В непосредствена близост до скалните ниши се намират мегалитните гробници, две от тях са запазени и до днес в добро състояние. Интерес предизвиква гробницата с размери 2 на 1,5 метра издълбана в гранитната скала. От тук по 30 стъпала издълбани в камъка се стига до върха, където най-вероятно се намира гробницата на знатен тракийски вожд.
Целия комплекс е бил ограден с висока крепостна стена, основите на която личат и до днес. Посетителите на едно от най-големите тракийски светилище от пр.н.е. имат възможност да се насладят и на невероятната панорама която се открива от комплекса. На североизток се открива Сакар с острата „Дервишка могила“, на изток се вижда връх Шейновец останал в историята със събитията от Първата Балканска война и на юг се открива един от най-красивите язовири в Родопите-Ивайловград.
Асеновата крепост е съществувала още през XI век. Прочутата българска твърдина е символът на Асеновград. До наши дни са се запазили само част от основите. Крепостта се е състояла от външно укрепление с масивни стени, високи 3 м, във вътрешността и е била цитаделата построена в най-високата част. Там е била и кулата, използвана за […]