Според друга легенда името Родопе, и е дадено от един египетски фараон в чест на негова любимка, която била родом от този край.
Проф. Балан счита, че името на планината произлиза от гръцката дума „родон” – роза, тъй като от птичи полет или от по-висок връх многобройните ридове и ридове се диплят като листа на разцъфнала роза.
Една част от научното съсловие твърдят, че името и има илирийски произход, някои автори го свързват с името на древната езическа богиня Родопа, а друга твърдят, че то е съставено от думите „руда” и „ропа” тоест от руда и яма, което има своето основание, тъй като планината е позната от ще от древни времена като източник за добив на руди.
По своите морфографски белези Родопите се делят на две части Западни Родопи и Източни Родопи.
След Стара планина най-голяма по площ планинска система у нас са Родопите. Те са част от Тракийско-Македонски масив, който заема централната част на Балканския полуостров. Представляват огромен лабиринт от ридове с различна дължина и посока с дълбоко вкопани речни долини.
Територията на планината се ограничава на север и изток от долината на река Марица, на юг от Беломорската низина и на запад от долините на реките Дрещенец, Яденица и Места. В тези си граници площта на Родопите е около 18 000 кв. км, от който 14 743 кв. км, са на територията на България. Дължината им е около 240 км, а ширината – 100 км.
Асеновата крепост е съществувала още през XI век. Прочутата българска твърдина е символът на Асеновград. До наши дни са се запазили само част от основите. Крепостта се е състояла от външно укрепление с масивни стени, високи 3 м, във вътрешността и е била цитаделата построена в най-високата част. Там е била и кулата, използвана за […]