Историческата истина за светилището е претворена в легенда за Божествена кула с, която циганите искали да достигнат до Бог. От тази легенда идва и името на местността “Циганско градище”, което е идентично и за българи и гърци /на гръцки върхът и местността за известни като Гифтокастро, което означава Циганска крепост/.
По времето когато областта е била в рамките на Османската империя местността се е наричала “Ченгене хисар”, което отново ни връща към споменатата легенда.
Благодарение на факта, че се намира в гранична зона района около върхът е бил сравнително защитен от човешка намеса и флората и фауната са изключително запазени и богати.
Важно е да се знае, че в района на връх “Циганско градище” е най-голямата популация на цветето-ендемит “Родопски крем”, което е и една от причините местността да попадне в зоната “Натура-2000” .
Местните жители наблюдавайки върхът могат да дадат точна метеорологична прогноза. Когато високия връх е обгърнат от мъгли, това означава че в следващите два дни че вали дъжд.
След това се продължава към връх „Малкото Ченгене” и към местността „Брахoмово”. Продължавайки напред се стига до местността „Съдилището”, където на една маса с пейки може да се направи кратък отдих. От тук се открива прекрасна гледка към гръцката част на Родопите. С просто око се вижда село Димарио, както и цялото дефиле.
Най-подходящия период за посещение на местността е юни-октомври, през останалата част от годината в района се задържа висока снежна покривка. За организирани посещения може да се свържете с ТИЦ гр.Рудозем на телефон 0898 79 86 79, от където ще получите допълнителна информация и ще ви бъде осигурен планински водач по ваше желание.
Асеновата крепост е съществувала още през XI век. Прочутата българска твърдина е символът на Асеновград. До наши дни са се запазили само част от основите. Крепостта се е състояла от външно укрепление с масивни стени, високи 3 м, във вътрешността и е била цитаделата построена в най-високата част. Там е била и кулата, използвана за […]