Като потвърждение на богатството с което разполагали, историята ни разказва следния случай: Хаджи Бекир водейки своето стадо в Стамбул на пазара, подковава всички животни – овните и пръчовете, като им поставя и пиринчени чанове, но вместо да ги закара към пазара той ги повел към двореца на падишаха където се е намирал и неговия харем. Невъобразимият шум изкарал всички по улиците, та дори и самия владетел. Смаян от гледката на 400 подковани животни с чанове, падишаха му дарява половината Родопа планина / гората на юг от връх Персенк/ и му дава 100 златни лири бакшиш.
Социалния живот на Михалковчани се е въртял около голямото Агорско кафене на Хаджи Талпоолу, което се намирало на мястото на къщата на братя Ставреви. Там наред с търговските сделки са е бистрила и политиката. Всички били добре дошли но при условие че спазват едно правило „ Когато един приказва всички слушат без да го прекъсват„.
Асеновата крепост е съществувала още през XI век. Прочутата българска твърдина е символът на Асеновград. До наши дни са се запазили само част от основите. Крепостта се е състояла от външно укрепление с масивни стени, високи 3 м, във вътрешността и е била цитаделата построена в най-високата част. Там е била и кулата, използвана за […]